Menisküs Tedavisi Nasıl Yapılır?

Menisküs Gözyaşları … Neden Cerrahi Her Zaman Gerek Değildir

Menisküs cerrahisine ihtiyacım var mı

Menisküs gözyaşı çok yaygındır. Her dizin minderler gibi iki menisküsü vardır. Dejenerasyon nedeniyle gözyaşı dökebilir veya travma veya spor yaralanması nedeniyle gözyaşı dökebilir. Menisküs yırtıklarının tedavisi, sahip olduğunuz göz yaşı türüne, osteoartritinizin olup olmadığına ve şikayetlerin niteliğine bağlı olacaktır.

 

Birçok kişi neden menisküs yırtıklarının ameliyat gerektirmediğini anlamıyor. Menisküsün ne yaptığını ve bazı göz yaşlarının neden cerrahi gerektirmediğini sağlam bir anlayışa sahip olmak cerrahi karar verme sürecinde size yardımcı olmak için uzun bir yol katetmelidir.

 

sponsorlu Bağlantılar

365warrior sıkıştırmalı diz kolları

 

 

Menisküs gözyaşı dizinde çok sık görülen bir ağrı kaynağıdır. Ayrıca, başka nedenlerle elde edilen MR’lerde sıklıkla görülürler – ve mutlaka ağrınızın nedeni değildir. Birçok kişi günlük olarak gelir ve menisküs gözyaşı ameliyatının daima gerekli olup olmadığını sorar. Bu yazıda,

 

menisküs nedir

menisküs gözyaşları nedir

menisküs gözyaşları neden bu kadar yaygın

Menisküs gözyaşları

Menisküs nedir   Dizde bulunan bir kartilaj diskidir.

 

Menisküs Gözyaşları: Normal bir menisküs nasıl görünür?

Bir menisküsün normal görünüşü, iki kemik arasındaki “C” şeklindeki disk.

Aslında ikisi var. Dizin iç tarafında, medial menisküs olarak adlandırdığımız ve diğeri lateral menisküs olarak adlandırdığımız dizin dış tarafında bir tane var. Bu iki disk, eklem kıkırdağı olarak adlandırdığımız dizde sahip olduğumuz başka bir kıkırdağın stresini en aza indirgemek için amortisör veya amortisör olarak işlev görür  . Eklem kıkırdağı, kemiklerin uçlarını gerçekten kaplayan kıkırdaktır. İki menisküs mevcut değilse veya yırtılırsa, eklem kıkırdağı stres artışı görür ve osteoartritin başlamasını tetikler. Menisküs gözyaşları, osteoartritin tek nedeni değildir. Bununla birlikte, kesinlikle önemli katkıda bulunmaktadır.

 

Neden menisküs gözyaşları oluşur?

Now I see many patients every week who present with knee pain and many of them are suffering from meniscus tears.  Why/How do we get meniscus tears?  Why do these little meniscal disks tear so easily once we reach our fourth, fifth decades and beyond?  Our meniscal tissue is non-regenerative.  It’s similar to our brain or our heart tissues.  If we have a heart attack or a stroke, we do not regenerate those areas of our heart or our brain.  It simply scars in.  Yet if we cut our skin, our skin heals.  Our skin tissue is regenerative, same with some muscle and a lot of other tissues in our body.

 

Dizindeki menisküs dokusu kendisini onarmak için çok az mekanizma içerir. Bu nedenle, attığınız her adım, yaptığınız her bükülme, diz çöküp çökerttiğinizde, menisküs üzerinde bir kuvvet uyguladınız ve sonunda aşınmaya başladı ve menisküs gözyaşı döktü. (Çoğu gözyaşı “dejeneratif” olarak adlandırılmaktadır.) Çoğu zaman insanlar bir şeyleri almak için diz çöktüğünü ve ayağa kalkmaya başladığında dizlerinin içinde bir şeylerin kaybolduğunu hissettiklerini ve başlangıca dikkat ettiğini hatırlayacaklardır. acı

 

sponsorlu Bağlantılar

 

 

 

Neden bir menisküs gözyaşı döktü?

Menisküs yırtıkları olan tipik bir hasta, düz ilerleme ile ağrı yolunda fazla değildir. Bazen yapar. Gözyaşı büyüklüğüne bağlıdır, ancak genellikle tek bir yönde çok iyi yürümeyi tolere ederler. Menisküs yırtıkları olan hastalar zaman zaman aşağıda aşağıya inen ağrıdan yakınırlar. Oturmuş bir konumdan ağrı ayağı kalkar. Dönme, döndürme ve bükülme ile ağrıları olacak ve bazı hastalar, menisküs yırtıklarının büyük olması dizin çöktüğünü ya da yol verdiklerini ya da dengesizlik hissettiğinden şikayet edeceklerdir. Çoğunuz ayrıca geceleri bacaklar arasında bir yastıkla yatmanız gerektiğini göreceksiniz.

 

Bir menisküs gözyaşı ağrıyor çünkü bazen sinovyum adı verilen diz ekleminin astarını tahriş ediyorlar. Eklemde sıkışan gevşek bir parça varsa gözyaşları da zarar verebilir.

 

Menisküs yırtıkları türleri?

Meniskal gözyaşlarının farklı türleri nelerdir ? Gözyaşı çoğunluğu dejeneratif menisküs gözyaşlarıdır. Kıkırdak diskine baktığınızda, kenarlar basitçe yıpranır. Doku yıllarca ve yıllarca kullanımdan yok edilmiştir. Hiçbir şey yanlış yapmadın. Doku hafifçe tükendi. Sanki onlarca yıldır giymiş olduğunuz bir çift mavi kot pantolonun önü gibidir ve malzeme sadece giyilirdi.

 

Menisküs Gözyaşı – Howard Luks – Westchester County, NY

Gevşek flep ile menisküs yırtığı

Sonra daha akut menisküs gözyaşları çekenler var ve bu gözyaşları farklı şekiller ve farklı şekillerde olabilir. Şekli ve deseni, menisküs yırtıklarının semptomatik veya ne kadar rahatsız edici olduğunu belirleyecektir. Gevşek bir doku kanaması yaratıldıysa ve bu kanepe diz içinde hareket ediyorsa – o zaman yola gideceksiniz ve birçok etkinlikle ağrınız olacak. Flep gözyaşlarına iyi bir şekilde müsade etmeyeceksiniz ve flep gözyaşları olan (veya dengesiz gözyaşları olan) hastalar, genellikle yırtılmış parçayı onarmaya ya da çıkarmaya çalışacak bir artroskopi ya da bir alan gerektirmeye devam edeceklerdir.

 

MRG bulguları değil, hastaları tedavi ediyoruz …

Menisküs göz yaşı ağrısı olan bir çok hasta başlangıcından birkaç hafta sonra düzelir … çoğu vakada cerrahiye acele etmeğe gerek yoktur.

 

Ağrınız iyileşmeye başlarsa ve

ağrı yaşam kalitesini etkilemezse

Eğer sıkıştırma kollu  ağrıyı kontrol etmek çalışmak

Hareket aralığınız iyi korunuyorsa ve

Normal günlük aktivitelerinize katılabilirsiniz –

Peki neden biri menisküs cerrahisini bir zorunluluk olarak görür? Tüm “gözyaşları” ameliyat gerektirmez. Yine, hekimlerin hastalığı değil hastayı tedavi etmeleri gerektiği için bizler .

 

Hastanın dejeneratif menisküs yırtığı olduğunda menstrüel yırtıkların tedavisinden daha iyi bir sahte cerrahinin (kesikler yapılmış, ancak hiçbir şey yapılmadı) olduğunu gösteren bu makaleyi düşünün . Dejeneratif bir yırtınmanın fizik tedavi ile tedavi edilebileceğini gösteren çok sayıda çalışma vardır.

 

Menisküs gözyaşları nasıl tedavi edilir?

Diz ağrınız varsa ve dejeneratif menisküs gözyaşı bulursanız – genellikle hastalara sadece sadece beklemelerini öneririm. Birçok kez belirtileriniz kaybolur. Bir yaralanma sürdürürseniz ve  dengesiz bir yırtık hissederseniz , yırtık , yatay bir yarılma gözyaşı, radyal bir yırtma veya bir flep gözyaşı denir – gözyaşları rahatsız edici olma eğilimindedir. Dört, beş altı hafta sonra hala rahatsızlık ve yaşam kalitesi sorunları yaşıyorsanız, artroskopi olarak adlandırdığımız ameliyat için iyi bir aday olabilirsiniz.

 

Fiziksel terapi , dizleri dengesiz veya zayıf hissettiğiniz kişilere yardımcı olabilir ve hareketiniz, istikrarınız ve gücünüzü geri kazanmak için önemli şişme ile yardımcı olabilir. Terapi, cerrahi öncesi (prehabilitasyon), cerrahi yerine veya ameliyattan sonra yararlı olabilir.

 

Birçok hasta sıkıştırma kılıfının kendilerini daha iyi hissetmelerini ve kendilerini dengede hissetmelerini sağlarlar – burada hastalarımızın en sevdiği diz baskı kılıflarından bazılarına bakın .

 

Tüm menisküs gözyaşları artroskopi gerektiriyor mu?

Artroskopi tam olarak nedir?

 

Temel olarak, artroskopide ameliyathaneye getirilip, hafif bir uykuya neden olur, lokal anestezi enjekte edilir ve 1/4 inç kesi ile dizinize fiber optik bir kamera yerleştirilir. Daha sonra, tüm eklemi muayene ederek gözyaşı bulup çıkarıp çıkarmayacağını veya tekrar yerine dikiş yapıp yapmayacağını belirleyeceğiz. Çoğu prosedür 15-45 dakika sürer ve aynı gün eve dönebilirsiniz. Spora kısa süre sonra dönebilir veya dönmemeniz hangi prosedüre sahip olduğunuza bağlıdır – onarılmasıyla kaldırılmasına karşı. Burada menisküs cerrahisinden iyileşme hakkında daha fazla bilgi .

 

Bu yüzden, menisküs yırtıklarınız varsa,  hepsi doom ve kasvet değil. Birçok gözyaşı menisküs cerrahisine gerek duymaz. Bazıları yapar. Bazı menisküs gözyaşı onarılabilir. Bazen menisküsün yırtık kısmı basitçe çıkarılır.

Bu Konular da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zinde Krem Ejzane.com üzerinden de sipariş verebilirsiniz.

Adınız (gerekli) : Telefon (gerekli)

Biz Sizi Arayalım
biz sizi arayalım
© 2018