Menisküs Nedir?

Menisküs, dizinizdeki en önemli yastığıdır. Menisküs, femur ve tibia arasında oturan c-şeklinde bir disk yumuşak kıkırdağıdır. Menisküs hasar görürse ve tampon kaybı kaybolursa artrit ve ağrı ortaya çıkabilir.

 

Ağrıya neden olabilecek diz içinde birçok yapı vardır. Şimdiye kadar, diz ağrısının en yaygın nedenlerinden biri menisküs yırtığı. Çok sayıda hasta ofisime girerek menisküs yırtıklarının olduğunu ve ikinci bir görüşe sahip olmayı istediklerini belirtirken, yine de bir menisküsün ne olduğunu sorduğumda … bunların açıklamaları ile genellikle doğru olmadıklarını söylediler. Konunuz hakkında bilinçli bir karar vermeniz için menisküsün ne olduğunu ve tedavi seçeneklerinizin ne olduğunu iyi anlamış olmanız şarttır. Hadi başlayalım.

 

sponsorlu Bağlantılar

 

 

 

Menisküs nedir?

Menisküs nedir?

Menisküsün normal görünüşü

Menisküs, ayda bulunan bir hilal ya da “c” şeklinde kıkırdak diskidir. Aslında iki menisküs var. Dizin iç tarafında,  medial menisküs olarak adlandırdığımız  ve diğeri  lateral menisküs olarak adlandırdığımız dizin dış tarafında bir tane var . Menisküs dizinde çok önemli bir işlevi görür. Menisküs, eklem kıkırdağı olarak adlandırdığımız dizde sahip olduğumuz başka bir kıkırdağın stresini en aza indirgemek için bir amortisör veya minder olarak işlev görür . Eklem kıkırdak, bir kemik içinde kemik uçlarımızı kaplar. Eklem kıkırdağı koruyarak menisküs artritin başlamasını önlemeye yardımcı olur. Menisküs ayrıca dizin stabilitesini arttırmaya yarar. Menisküs, bir arabanın yuvarlanmasını önlemek için bir lastiğin arkasına yapışmış bir blok gibi davranıyor. Sahip olduğunuz menisküsiniz azaldıkça, dizinizin geri kalanı daha fazla stres ve dizin daha dengesiz kalması demektir.

 

“Bir menisküsün ne olduğunu” anlamak, bir göz yaşının dizinizi nasıl etkilediğini anlamanızı sağlar

Bir arkadaşınız “yırtılmış kıkırdak” bulunduğunu söylerse genellikle kırılmış bir menisküsden bahsediyorlar. Menisküs düzgün çalışmadığında veya yırtıldığı zaman dönme, döndürme veya bükülme ile ağrı hissedebilirsiniz. Buna ek olarak, bir istikrarsızlık duygusu ya da dizin yol vermek istediğini hissetmen gelişebilir. Ne yazık ki menisküs yenilenebilir özelliklere sahip değildir. Bu, dokunun aşınabileceği anlamına gelir, çünkü vücut iyileşme kabiliyetine sahip değildir (cildinizdeki bir kesik gibi). Bir dokunun rejeneratif potansiyeli kötü olduğunda, dejeneratif veya yıpranmış menisküs yırtıklarına yakalanma olasılığı çok yüksektir. Basitçe, dokularımızın hayatımız boyunca dizine koyduğumuz kümülatif stresin yıpranması ve yırtılması anlamına geldiğini belirtti.

 

Resimde, femurun (resim üstü) ve tibia’nın (resmin alt kısmı) arasında c şeklinde bir menisküs görüyoruz.

 

 

aaos.org adresinden

Soldaki resimde yukarıdaki femur ile aşağıdaki tibia arasında oturan normal bir menisküs görülür. Menisküs, dizinizde fibro-kıkırdaktan yapılmış C-şekilli bir yapıdadır. Ağırlığı taşırken diz için bir yastık görevi görür.

 

Yetişkinlerde görülen çoğu menisküs gözyaşı tokluğudur …

yani, menisküs kullanım yıllarından eskilir. Yırtık menisküslü yetişkin hastaların çoğu, menisküs yırtığı nasıl ve ne zaman gerçekleştiğini hatırlamaz.

 

Menisküs yırtığı için yapılan sunum genellikle çocuklarda veya ergende oldukça farklıdır. Gözyaşları genellikle doğada travmatiktir ve genellikle kontaksız bükülme hasarından kaynaklanır.

Bu Konular da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zinde Krem Ejzane.com üzerinden de sipariş verebilirsiniz.

Adınız (gerekli) : Telefon (gerekli)

Biz Sizi Arayalım
biz sizi arayalım
© 2018