Masaj ile Ağrı Tedavisi

Artan bir vücut araştırması masaj tedavisinin ağrı kesici ve tedavinin etkili bir parçası olabileceğini gösteriyor. Bu araştırma verileri ve doktorların, masaj terapistlerinin ve hastaların deneyimleri ağrı uzmanlarının ağrı yönetim programlarına masaj terapisi uygulamayı düşünmelerini teşvik etmelidir.

Ağrı kesici masaj terapisinin değeri ile ilgili bazı temel bulgular şunları içermektedir:

  1. Cherkin, Eisenberg ve diğerlerine göre. ark. Archives of Internal Medicine’nin Nisan 2001 sayısında, 1 masaj, kronik bel ağrısı şikayetleri olan hastalar için uzun süreli rahatlama sağlamak için etkilidir.
  2. Yaklaşık 10 yıl önce toplanan veriler terapötik masajın gevşemeyi teşvik ettiğini ve hastaneye yatırılan kanser hastalarında ağrı ve kaygı algısını hafiflettiğini gösteriyor. 2Son çalışmalar bulgularını doğrulamıştır ve diğerleri, kanser hastalarında ağrı azalan yoğunlukta masaj için olumlu etkileri olduğunu göstermemektedir. 3
  3. 1990’da Jensen ve ark. posttravmatik baş ağrısının soğuk paketlemesinden daha iyi masaj yaptığını gösteren yayınlanmış veriler. 4 American Journal of Public Health dergisinin Ekim 2002 sayısında, Quinn, Chandler ve Moraska’nın yaptığı araştırmalara göre kasta özel masaj terapisinin kronik gerilim baş ağrısı sıklığını azaltmak için etkili olduğu bildirildi. 5
  4. Los Angeles’taki Cedars-Sinai Tıp Merkezi’nde MD tarafından yürütülen 2000 yılında yapılan bir pilot çalışma, birden fazla insizyona sahip olan hastalarda masajın masajın ağrı ve kas spazmlarını azalttığını bulmuştur. Ankete katıldığında, hastaların yüzde 95’i, masaj yaptıkları günlerde ilaçlara olan ihtiyaç azalırken masaj tedavisinin hastane deneyiminin önemli bir parçası olduğunu düşünüyor.

Hastaneler için Kapsamlı Akreditasyon El Kitabında: Ağustos 2000’de güncellenen Sağlık Kuruluşlarının Akreditasyonuna İlişkin Ortak Komisyonun Resmi El Kitabı (JCAHO) masajı, ağrı yönetiminde başarıyla kullanılabilen farmakolojik olmayan bir terapi olarak öneriyor. Bazı hastaneler, halkın talebi üzerine ağrı ile mücadele etmek için hasta bakım ekipleri masaj terapistlerini de içine alıyor. Ekipler bir doktor, birkaç hemşire, bir beslenme uzmanı, bir yoga eğitmeni, bir papaz ve bir masaj terapisti içerebilir. Bu ekiplerin etkililiğini ve farklı hastalar ve farklı ağrı türleri için optimal tedavilerin kombinasyonunu değerlendirmek için daha fazla araştırma yapılmalıdır.

Masajın etkinliği, basit ve doğrudan stratejide yatar: acının dış, dış mekanizmalarından birincil, kök nedene çalışma. Masaj terapistleri bütün vücut sistemine ve yumuşak dokuyla olan ilişkisine odaklanan bütünsel bir yaklaşım kullanmaktadır; bakımları sadece ağrı alanına odaklanmamaktadır.

Masaj terapisinin diğer bir yararı – bir hasta perspektifinden -, hastaların bedenlerinin daha fazla farkına varmalarına ve deneyimledikleri acıyı daha iyi tanımalarına yardımcı olması. Masaj terapisti sadece kas ve diğer yumuşak doku ağrısını hafifletmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda insana dokunmak suretiyle hastanın üzerinde bir etkisi vardır. Özellikle mastektomilere maruz kalan ve bu ameliyatın sonuçlarıyla uğraşan kadınlar için telaffuz edilir. Kadınlar, lenf drenajı ve kas ağrısı üzerine odaklanan çeşitli masaj masraflarından doğrudan faydalanırken, masaj da vücutlarıyla bir kez daha rahat hissetmelerine yardımcı olur, kendine güvenini geliştirir ve ağrı ile daha iyi başa çıkmalarına olanak tanır.

Masajın optimal kullanımlarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, akut veya kronik ağrı olan hastalar üzerinde olumlu bir etki yaratma potansiyeli açıktır. Bu arada, ağrı yönetimi uzmanlarını ve masaj terapistlerini mesleki ilişkileri geliştirmeye teşvik etmek için yeterli araştırma var. Bu ağrı yönetimi ilişkileri hastanede, kliniklerde, özel muayenehanelerde ve evde bakımda olmalıdır.

 

Bu Konular da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zinde Krem Ejzane.com üzerinden de sipariş verebilirsiniz.

Adınız (gerekli) : Telefon (gerekli)

Biz Sizi Arayalım
biz sizi arayalım
© 2018